Liela daļa darba devēju Latvijā sastopas ar vietējā darba spēka trūkumu, tādēļ darba devēji ir spiesti piesaistīt darbiniekus no ārvalstīm, tai skaitā no trešajām valstīm.
Tomēr, lai nodarbinātu trešās valsts pilsoni, ārzemniekam, pirms uzsākt darba tiesiskās attiecības, ir jāsaņem darba atļauja, kas tiek piešķirta ar uzturēšanās atļauju vai speciālas kategorijas vīzu.
Ja darba devējs grib nodarbināt ārzemnieku ilgāku laiku (ilgāk nekā 1 gadu), ārzemniekam ir jāsaņem termiņuzturēšanās atļauju, ko piešķir uz laiku līdz 5 gadiem.
Kā saņemt termiņuzturēšanās atļauju darbam Latvijā (uz darba līguma pamata)
1. Darba devējam jāsāk ar vakances (brīvas darba vietas) pieteikšanu Nodarbinātības valsts aģentūrā, ko var izdarīt Nodarbinātības valsts aģentūras mājaslapā. Jāņem vērā, ka likums paredz sevišķus gadījumu, kuros vakance nav jāpiesaka.
2. Pēc tam, kad Nodarbinātības valsts aģentūrā vakance ir izvietota vismaz 10 darbadienas, darba devējam ir jāiesniedz dokumenti Pilsonības un migrācija lietu pārvaldē, lai noformētu darbiniekam izsaukumu.
3. Lai noformētu izsaukumu, darba devējam ir jāiesniedz dokumenti Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē:
3.1. darba devējam ir jāsagatavo iesniegumu, kurā norādāma sekojoša informācija:
- informācija par darba devēju (nosaukums, reģistrācijas numurs, kontakttālrunis, e-pasts);
- darba devēja darbības veids atbilstoši NACE 2.red. klasifikatoram (https://www.csp.gov.lv/lv/klasifikacija/nace-2-red/nace-saimniecisko-darbibu-statistiska-klasifikacija-eiropas-kopiena-2-redakcija)
- informācija par darbinieku (vārds, uzvārds; pilsonība; dzimums; dzimšanas datums un vieta; dzīvesvietas adrese ārvalstīs; paredzamā dzīvesvietas adrese Latvijā; uzturēšanās Latvijā iemesls(darbs) un laiks (līdz 5 gadiem));
- pamatojums, kādēļ ir nepieciešams nodarbināt konkrēto ārzemnieku;
- ārzemnieka izglītība (pamatizglītība, vidējā/vidējā profesionālā izglītība, augstākā izglītība);
- ārzemnieka amats un profesijas kods atbilstoši Latvijas profesijas klasifikatoram;
- darba izpildes faktiskā adrese (adreses);
- darba laiks stundās nedēļā;
- darba samaksas apmērs mēnesī, kas nevar būt mazāks par Latvijā noteiktu minimālo samaksu ārzemniekam konkrētajā nozarē (skat. “Ir vienkāršotas prasības uzturēšanās atļaujas saņemšanai Latvijā uz darba pamata”);
- darba devēja apliecinājums, ka tas ir reģistrējies kā nodokļu maksātājs un veicis nodokļu, nodevu un citu obligāto maksājumu iemaksu budžetā vai attiecīgo maksājumu termiņi ir pagarināti (atlikti, sadalīti) nodokļu jomu reglamentējošajos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā un darba devējs veic maksājumus saskaņā ar nodokļu administrācijas lēmumu (samaksas grafiku),izņemot gadījumu, ja nodokļu administrācijas lēmuma izpilde ir apturēta uz pirmstiesas izskatīšanas laiku;
- darba devēja apliecinājums, ka darba devējs uzņemas atbildību par ārzemnieka izbraukšanu no valsts noteiktajā laikā, kā arī, ja nepieciešams, nodrošina ar ārzemnieka veselības aprūpi, uzturēšanos Latvijas Republikā un atgriešanos mītnes zemē saistīto izdevumu segšanu.
3.2. Noformējot izsaukumu, iepriekš norādītajam iesniegumam ir jāpievieno kvalifikācijas atzīšanas apliecības vai līdzvērtīga dokumenta kopiju, kas apliecina profesionālās kvalifikācijas atbilstību Latvijas Republikā noteiktajām prasībām(ja ārzemnieka profesija ir reglamentēta). Ja ārzemnieka profesija nav reglamentēta, iesniedz legalizēta izglītības dokumenta (apostilizētu vai legalizētu, atkarībā no valsts, kura izsniegusi dokumentu) vai triju gadu pieredzi apliecinoša dokumenta kopiju profesijā, kurā darba devējs plāno nodarbināt ārzemnieku (kāda no iepriekšējiem darba devējiem izsniegtu darbinieka raksturojumu/ apliecinājumu, ka darbinieks ir bijis nodarbināts pie konkrēta darba devēja, konkrētajā amatā, vismaz 3 gadus);
3.3. Pieredzi vai izglītību apliecinoši dokumenti nav jāiesniedz, ja ārzemnieks tiek pieņemts darbā amatā, kas atbilstoši profesijas klasifikatoram ietilpst 9.pamatgrupā (vienkāršotās profesijas);
3.4. Noformējot izsaukumu, pievieno darba līguma projektu, kas parakstīts no darba devēja puses;
3.5. Ja darba devējs paredz nodarbināt ārzemnieku tādā darbā, kura veikšanai ir nepieciešama atļauja (licence), iesniedz atļaujas (licences) kopiju (piemēram, ja darbinieku plānots nodarbināt būvniecības nozarē, darba devējam jābūt reģistrētam Būvkomersantu reģistrā);
3.6. Noformējot izsaukumu, pievieno valsts nodevas 69 EUR apmērā samaksas apliecinošu dokumentu.
4. Pēc visu izsaukuma noformēšanai nepieciešamo dokumentu iesniegšanas, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde to apstiprina (vai noraida) 5 darba dienu laikā.
5. Ja darba devējs saņem izsaukuma apstiprinājumu, darbinieks var iesniegt dokumentus uzturēšanās atļaujas saņemšanai.
6. Lai saņemtu termiņuzturēšanās atļauju, ārzemniekam ir jāiesniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (ja ārzemnieks atrodas Latvijā) vai Latvijas vēstniecībā ārzemnieka pastāvīgas dzīvesvietas valstī, dokumenti:
6.1. speciālas formas anketu un jāpievieno tai savu fotogrāfiju (3x4 izmērs);
6.2. izziņu par sodāmību (ārzemniekam, kurš vecāks par 14 gadiem), ko izsniegusi kompetentā iestāde pilsonības vai mītnes zemē, ja ārzemnieks tajā uzturējies ilgāk par 12 mēnešiem. Izziņu nevajag tiem ārzemniekiem, kuriem ieceļošanai Latvijā nav nepieciešama vīza (piemēram Ukrainas pilsoņiem, Argentīnas pilsoņiem, u.c.).
6.3. darba līgumu, kurā norādīta darbinieka darba samaksa, kura nav mazāka par Latvijā noteiktu minimālo samaksu ārzemniekam konkrētajā nozarē (skat. “Ir vienkāršotas prasības uzturēšanās atļaujas saņemšanai Latvijā uz darba pamata”);
6.4. valsts nodevas samaksas apliecinošu dokumentu. Valsts nodevas apmērs ir atkarīgs no tā, kādā termiņā ārzemnieks lūdz dokumentu izskatīšanu un lēmuma pieņemšanu (30 dienas – 100 EUR; 10 darba dienas – 200 EUR; 5 darba dienas – 400 EUR).
7. Saņemot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes lēmumu par termiņuzturēšanās atļaujas piešķiršanu, ārzemniekam jebkurā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes nodaļā ir:
7.1. jāiesniedz Latvijas ārstniecības iestādes izsniegtu izziņu par veselības stāvokli, kurā apliecināts, ka ārzemnieks neslimo ar tuberkulozi aktīvā fāzē;
7.2. jāiesniedz veselības apdrošināšanas polisi, kas derīga ne mazāk kā līdz lēmumā norādītajam termiņam (uz gadu);
7.3. jāsamaksā valsts nodevu par uzturēšanās atļaujas (ID kartes) izgatavošanu. Valsts nodevas apmērs atkarīgs no izgatavošanas termiņa (10 darba dienas – 15 EUR; 2 darba dienas – 30 EUR).
8. 10 vai 2 darba dienu laikā no iepriekšējā punktā norādīto dokumentu iesniegšanas, ārzemniekam tajā pašā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes nodaļā ir jāsaņem uzturēšanas atļauju (ID karti).
9. Pēc ID kartes saņemšanas, darba devējam jāreģistrē darbinieku Valsts ieņēmumu dienestā un darbinieks var uzsākt pildīt savus darba pienākumus.
Šajā rakstā esam apskatījuši uzturēšanās atļaujas saņemšanu standarta situācijā, tomēr ir jāņem vērā, ka iesniedzamo dokumentu saraksts un prasības uzturēšanās atļaujas saņemšanai var nedaudz atšķirties katrā konkrētajā situācijā. Piemēram, pieņemot darba augsti kvalificētu speciālistu, ārzemniekam ir iespēja saņemt uzturēšanās atļauju – Eiropas Savienības zilo karti, savukārt tādā gadījumā likums izvirza stingrākas prasības darbinieka iegūtajai izglītībai un darba pieredzei.
Mūsu speciālisti var palīdzēt pieņemt darba jebkāda veida darbiniekus, gan vienkāršu profesiju pārstāvjus, kā palīgstrādnieki, būvstrādnieki, u.c., gan augsti kvalificētu profesiju pārstāvjus, kā inženierus, IT speciālistus, finansistus, u.c.
Jautājumu gadījumā Jūs varat sazināties ar JKS Legal advice speciālistiem, zvanot pa tālruni: +371 22547676 vai rakstot uz e-pastu: info@jkslegaladvice.lv